Praska do obciągania guzików tapicerskich to doskonałe, łatwe w obsłudze narzędzie, niezbędne w każdym zakładzie tapicerskim. Do
Niezbędne narzędzie w każdym zakładzie tapicerskim. Gdy czasami tkanina jest za gruba a potrzebujemy na przykład włożyć siedzisko do ramy wtedy musimy tą tkaninę delikatnie zbić aby zmiejszyć jej objętość. Wpychanie naszego elementu na siłę może spowodować rozbicie ramy np siedziska.
Niezwykle pomocne narzędzie jeżeli zdecydujemy się na pracę tradycyjnymi metodami tapicerskimi. przybijając gwózdki tapicerskie typu tex zamiast zszywek.
Młotek ten poprzez swoją magnetyczną główkę trzymie gwozdzia przez co my nie musimy już angażować swojej drugiej dłoni do trzymania go.
Młotek ten poprzez swoją wąską główkę również usprawnia pracę gdy chcemy wykończyć nasz mebel za pomocą zdobnych gwózdków tapicerkich. Końcówka jest na tyle wąska, że nie musimy się już martwić o potłuczone paluchy w trakcie pracy.
Często by wykręcić część tapicerską z całej ramy drewnianej potrzebne nam są do tego specjalne narzędzia. Meble tapicerowane zazwyczaj są przymocowane w inny sposób więc potrzebne są nam różne rozwiązania. Śrubokręt płaski, śrubokręt krzyżakowy, Wkrętarka z szeroką gamą końcówek oraz klucze.
Igła półokrągła jest niezbędna do szycia krytego mebla. Nawet jeżeli nasz mebel nie potrzebuje zszycia go za pomocą maszyny do szycia to na pewno trzeba w nim wykończyć plecy lub same narożniki.
Do tego będzie nam własnie potrzebna igła półokrągła.
Na rynku jest dostępne wiele rozmiarów takich igieł.
Zdzierak jest to bardzo pomocne narzędzie do samej renowacji mebli ale nie niezbędne. Spokojnie można go zastąpić szpachelką. Potrzebny jest nam wtedy kiedy chcemy pozbyć się pozostałości kleju oraz starej pianki z naszego mebla.
W zakładzie tapicerskim jest potrzeba masa narzędzi która nie koniecznie jest potrzebna już do pracy hobbistycznej.
Maszyna do szycia jest to niezbędne narzędzie potrzebne w warsztacie tapicerskim natomiast już niekoniecznie do hobbistów. To już naprawdę zależy od meble którego wykonujemy.
W profesjonalnych zakładach tapicerskich znajdziemy raczej maszyny przemysłowe które będą w stanie przeszyć najgrubsze tkaniny natomiast to hobbistycznej pracy zdecydowanie powinna wystarczyć domowa maszyna do szycia.
Niby błache narzędzia ale jakie istotne do wykonywania renowacji mebli.
Chyba nie ma bardziej irytującej sytuacji gdy nożyczki nie są wystarczająco oste, zamiast przeciąć tkaninę tylko ją niszczą. Ostre, trwałe i precyzyjne nożyce to podstawowe narzędzie którego potrzebuje jak i profesjonalista tak i amator. Do różnych czynności związanej z szyciem potrzebne są różne rodzaje nożyc. Ale nam wystarczą jedynie duże kute które będą w stanie przeciąć grubą tkaninę tapicerską.
Do całego procesu szycia będą nam jeszcze potrzebne szpilki, miara, kątownik, długa linijka
Wyciągacz do zszywek potocznie zwany ratka to kolejne narzędzie w zakładzie tapicerskim bez którego nie jesteśmy w stanie się obyć. Czy to profesjonalny warsztat czy hobbistyczne prace to jest on konieczny do wykonania jakiej kolwiek renowacji tapicerskiej.
Zależy czym była przybita tkanina takiego narzędzia potrzebujemy. Dlatego na rynku są dostępne wyciągaczki do gwozdzi i do zszywek. Różnią się one głównie główką która ma za zadanie podważyć zszywki lub gwozdzie z drewna.
Wyciągacz do zszywek często posiada dodatkowy element wspomagający podważanie.
Do czynności wyciągania zszywek są nam również potrzebne szczypce lub kombinerki które pomogą nam wyciągnąć pozostałości zszywki która została w drewnie.
Jaki klej tapicerski wybrać? jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na moich zajęciach.
Kupując klej tapicerski należy się zorientować czy dany klej ma małą wsiąkliwość. Klej który łatwo wnika w pianki lub przenika przez cieńsze tkaniny, nie tylko zle skleja powierzchnie ale również jest mniej wydajny.
Na rynku dostępne są kleje w sprayu lub bardziej profesjonalne które można użyć za pomocą pistoleta ciśnieniowego lub rozprowadzić je za pomocą pędzla. Przy klejach przeznaczonych do pistoletu ciśnieniowego należy zwrócić uwagę aby zakupiony środek tworzył elastyczną spoinę. Klej ten będzie się sprawdzał na powierzchniach narażonych na obciążenia.
Klej można wybrać z rozpuszczalnikiem dichlorometanowym (DCM) lub kleje niechlorowane (DCM free)
Kleje DCM charakteryzuję się tym że jest niepalny i paruję w niskich temperaturach. Dichlorometan przyspiesza proces klejenia. Jest często głównym składnikiem klejów w sprayu ponieważ odpowiada za utrzymanie kleju w stanie płynnym.
Bardzo istotną wadą klejów DCM jest to że są rakotwórcze. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie pracy z takim klejem. Najlepiej pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, maseczce oraz rękawiczkach by jak najbardziej ograniczyć kontakt z daną substancją.
Kleje DCM free nie mające szkodliwych substancji ale za to parują wolno w temperaturach poniżej 15st C. W klejach tego typu za utrzymanie kleju w stanie płynnym odpowiadają różne mieszanki rozpuszczalników oraz alkoholi. Producenci klejów nieustannie pracują nad mieszanką która zastąpiłaby dichlorometan. Przy zakupie kleju DCM free należy zwrócić uwagę jaka jest minimalna temperatura pracy, którą deklaruję producent wyrobu. Jeżeli kleimy w optymalnej temperaturze około 15 st. C wtedy nie powinniśmy odczuć znaczącej różnicy w trakcie klejenia pomiędzy klejem DCM a DCM free.
Mniejsza zdolność do parowania powoduje, że czas klejenia jest uzależniony od temperatury pomieszczenia dlatego czym niższa temperatura tym klej będzie wolniej wiązał. Istotną zaletą kleju DCM free jest to, że jest przyjazny środowisku. Na szczęście zwiększa się świadomość ekologiczna wśród konsumentów dlatego coraz więcej firm deklaruję stosowanie klejów DCM free.
Zszywacz ręczny zalecany jest do prac amatorskich lub sporadycznie wykonywanych. Niestety na dłuższą metę może to być bardzo uciążliwe dla naszych dłoni oraz wydłuża czas wykonywanej pracy.
Zamiennikiem takera pneumatycznego jest zszywacz elektryczny. Nadaje się on już mniej do profesjonalnego użycia ale jest wystarczający do hobbistycznej pracy. Gwoździarka zapewnia komfortową i bezpieczną pracę, często posiada regulację siły, z jaką wbijasz zszywkę i wyłącznik zabezpieczający przed niezaplanowanym strzałem. Jest idealny do trudno dostępnych miejsc. Dzięki ergonomicznemu kształtowi oraz stosunkowo niewielkiej wadze, jest wygodny w użyciu. Dodatkowo możemy go użyć gdziekolwiek chcemy.
Zszywacz tapicerski jest to pierwsze podstawowe narzędzie które przyszło mi na myśl. Bez niego nie jesteśmy w stanie zrobić dosłownie niczego. Przecież musimy jakoś przymocować tkaninę do drewnianego stelaża.
Na rynku jest dostępne parę rodzajów zszywaczy:
Taker pneumatyczny
Najczęściej stosowany rodzaj zszywacza. Jest niezawodnym narzędziem ale niestety potrzebujemy do niego Kompresora. Dlatego jest on głównie zaliczany do narzedzi profesjonalnych.
Zastanawiasz się jakie narzędzia potrzebujesz do prostej renowacji krzesła lub fotela? Zanim przystąpisz do renowacji przygotuj odpowiedni asortyment i upewni się że masz wszystko czego potrzebujesz.
Narzędzia tapicerskie są niezbędne nawet do wykonania najprostrzej renowacji.
Samodzielna renowacja starych mebli wymaga cierpliwości oraz czasu ale jest realna. Niezbędne do tych czynności są określone narzędzia specjalistyczne. Jak wyglądają? Które tak naprawdę będą nam potrzebne do pracy?
Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych narzędzi do renowacji mebli